IFK jobbar för att öka användningen av årskort – ”måste göra det ännu enklare”

Tre av fyra har förlängt på Curvan.

Efter flera värvningar – inte minst den av Jordan Larsson – har fotbollstempen i Norrköping höjts betänkligt. Men påverkar det försäljningen av årskort?

Vi ringde upp Mårten Jacobsson, evenemangsansvarig hos IFK, för att kolla läget.

Hur går försäljningen av årskort?
– Det går bra. Vi ligger i linje med förra året. Vi har som målsättning att slå förra året, då sålde vi cirka 7100 stycken. Det är tre månader kvar tills serien börjar och möjlighet att betala med autogiro finns till 1 februari.

Ett problem förra säsongen var att nyttjandegraden av årskort var väldigt låg på vissa matcher på sommaren och hösten

– Det är en utmaning att de ska komma på matcherna, vi måste göra det ännu enklare säger Mårten Jacobbson och berättar att man ska erbjuda en lösning i år där det blir lättare att överlåta sitt årskort till någon annan.

– På vissa matcher var det bara en nyttjandegrad på 50-55 procent. Det är inte kul.

En anledning är att många årskort hos företag inte används. En annan att årskort kopplade till ungdomslag inte heller nyttjas så mycket som man vill.

– Det är också viktigt att alla årskort kopplade till företag blir använda, att man påminner företagen. Det är viktigt att marknadsavdelningen jobbar med dem så att de blir nyttjade.

– Det är även många ungdomar som har kort. Det gäller att man styr så att ungdomsturneringar och matcher inte krockar med de allsvenska matcherna.

Ni jobbar för att det inte ska bli så?
– Ja, det gör vi. Vi försöker vara ute i god tid. Men det handlar om det allsvenska spelschemat också.

Det finns en stor publikökning att hämta hem om ungdomsspelarna kan se IFK:s allsvenska matcher, menar Mårten Jacobsson.

– Det känns självklart att en ungdomsspelare i IFK ska se representationslaget. Vi har nästan 500 ungdomsspelare. Ta med deras föräldrar, syskon, ledare med mera så rör det en stor del av publiken som är involverade i IFK:s u-verksamhet.

– Så det är otroligt mycket folk som kan tillkomma. Det är viktigt att schemat sätts rätt.

När det gäller Allsvenskan – har ni särskilda önskemål om speldagar och speltid?
– Man kan få två, tre matcher per år tillgodosedda. Resterande 12-13 kan du inte påverka, det väljs av Svenska spel, Cmore och Polisen.

Har ni något generellt önskemål?
– Vi önskar ha åtta till tio vardagsmatcher klockan 19. Och sex, sju helgmatcher per år. Det har vi märkt fungerat bäst. Sen spelar perioden på året roll också. I början av april spelar man hellre en helgdag klockan 15 än halv sex med tanke på kylan.

– Men främst är det vardagsmatcher vi önskar. Och vi vill inte spela fredagskvällar heller.

Förra året sålde IFK 7155 årskort fördelat på omkring 2700 på Curva Nordahl, 1500 på Familjeläktaren och resterande ganska jämt fördelat på Östra och Västra läktaren, med viss övervikt på den senare.

När det gäller Curva Nordahl – succén som har funnits i tre säsonger – så har omkring 75 procent av de med årskort förra säsongen förlängt. En fjärdedel har alltså inte tagit del av erbjudandet om att förlänga till kampanjpriset om 895 kronor som gällde till och med årsskiftet.

Förresten, har ni sett någon Jordan-effekt på årskortsförsäljningen?
– Det jag skulle säga är ju att det har varit flera förvärv på kort period, och efter det har det blivit ett uppsving. Men januari är ofta segt, det brukar ta fart efter januarilönen.

Vi frågar varför det inte finns någon stapel på hemsidan över sålda årskort till säsongen 2018. Om vi förstår saken rätt så beror det på att man vill invänta och se hur försäljningen till företag och ungdomslag ska gå. I dessa grupper finns det reserverade årskort som det fortfarande finns möjligheter att nyttja till sista januari.

KAMRATERNA