
IFK Norrköping har haft en tuff period, men ska man börja oroa sig på riktigt? Och hur ska Jens Gustafsson använda Eric Smith och Filip Dagerstål? Kamraternas panel, Rebecca Stenfeldt, Jörgen Löwenfeldt och Hans Eriksson tycker till igen.
1. Efter ett starkt cupspel och en vinst i premiären har nu IFK förlorat tre raka. En tillfällig svacka eller en oroande trend?
Rebecca: Alla lag hamnar i en större eller mindre svacka under en säsong. IFK verkar nu ha hamnat där tidigare än väntat, jag hade trott det skulle bli framåt sommaren efter ett par försäljningar. Situationen är förstås inget att jubla över men jag vill inte gräva ner mig och tro att säsongen är körd efter endast tre spelade omgångar. Peking har sen gammalt svårt för på papperet enklare motstånd. Jag tror vi kommer få se ett helt annat spel redan på söndag.
Hasse: Jag fruktade en svag start av säsongen. Risken är att det sätter sig i huvudet och att man börjar tvivla på sin förmåga. Vi är ett starkt lag och ska kunna vända svackan, men truppen är tunn och vi måste vara hela och få tillbaka de skadade spelarna.
Jörgen: Jag är inte orolig för vår överlevnad, precis, men vi kanske inte ska hoppas för mycket på guldstrid i år. Egentligen är det jämnheten som avgör om man blir ett topplag eller inte, och just nu är laget oerhört ojämnt. Det som kännetecknade IFK 2015 och 2016 var förmågan att säkra segrar mot lite sämre lag. Den förmågan upplever jag inte att dagens IFK har eller skaffar sig.
2. Jens Gustafsson har fått kritik för att ha kastat in Hadenius och Fjoluson på topp och har också ”bytt plats” på Dagerstål och Smith (som vi pratade med Jens om). Är det någon spelare eller position som du tycker Jens borde ta sig en extra funderare på?
Rebecca: Vi måste köpa en anfallare. För tillfället ser våra forwards mest handfallna ut på plan. Konkurrens brukar vara den bästa sporren för att få igång målskyttet och det måste även våra anfallare få ta del av. Ersättarna ska dock inte heta varken Hadenius eller Fjoluson. För övrigt blev jag lycklig av Gudis inhopp, hans spelstil är exakt vad mittfältet behöver. Tyvärr är Dagerstål inte fullt bekväm på mittfältet och Smith har en bit kvar tills han blir ”IFK:s bästa mittback”. Får Fjoluson och Thorarinson vara friska kommer spelet se helt annorlunda ut.
Hasse: Man måste våga pröva nya saker när man inte får ut det man förväntar sig. Ibland blir det succé som när det gäller Ante, så jag vill inte kritisera Jens ännu. Sen måste han fundera på hur vi ska använda Smith och om han är färdig för Allsvenskan fullt ut.
Jörgen: Förutom de som nämns i frågan: Simon Skrabb är offensiv mittfältare, och vi borde därför värva anfallare med det i åtanke. Sedan är jag lite sugen på att se Niko spela yttermittfältare igen. Men han är väl inte i form ännu.
3. På söndag väntar Häcken borta på Hisingen, ett lag med mycket spets. Hur ska vi vinna eller åtminstone ta poäng i den matchen?
Rebecca: Jag tror en nyckel till att spelet ska fungera på söndag är att vi kan starta med Gudi på mittfältet. Kan han fördela bollarna kan anfallet komma igång (?) och kantspelarna få lite bredd i sitt spel. Vi behöver också få starta med bästa försvaret mot ett så pass offensivt lag som Häcken. Att ta en poäng eller faktiskt vinna ser jag inte alls som en omöjlighet.
Hasse; Försvarsspelet måste upp på samma nivå som vi hade i fjol. Sen är det bara hårt jobb som gäller, vinna dueller och erövra bollen. Ha samma inställning som vi hade i första halvlek mot Hammarby.
Jörgen: Det blir inte enkelt. Häcken har betydligt mer spets än vad vi har och vi kan därför enbart vinna genom att vara ett bättre lag, med ett vinnande eget spel. Ja, så som Östersund och Sirius besegrade oss. Back to basics, alltså. Men för närvarande vet jag faktiskt inte hur vi spelar, mer än att jag begriper att det inte är som vi spelade förr.
KAMRATERNA