”Tacksamt med tre så bra målvakter” – förre IFK:aren om målvaktsspel

Robert Axelsson är målvaktstränare i Örebro SK, en roll han hade i IFK Norrköping 2009-2012. I samband med matchen mellan IFK och ÖSK på Parken ringde vi upp honom för att prata om målvaktsläget i IFK, hur svenska målvakter ska lyckas i Europa – och om man bör ha en uttalad förstamålvakt eller ej.

Mot Örebro gjorde IFK:s Michael Langer sin andra allsvenska match. Av det lilla Axelsson sett av den nya målvakten har han fått ett gott intryck, berättar han.

– Han gjorde ett lugnt och tryggt intryck mot oss, några bra räddningar och ett bra positionsspel. Han är på plats tidigt, När Sema skjuter kommer han snabbt i rätt vinkel. Och så gör han en jättebra räddning på Nordmarks skott när han står och väntar, vilket visar att han har en bra spelförståelse. Det är en bra målvakt IFK har värvat, även om jag sett honom för lite för en full bedömning.

IFK slog ÖSK med med 3-1 och gästernas målvakt Oscar Jansson fick jobb hårt.

– Han hade 19 insparkar cirka och runt 50 offensiva ingripanden. IFK hade 19 avslut på mål vilket är mycket i en allsvensk match. Jag tror inte att Malmö, som vi mötte innan, hade hälften så mycket som IFK hade.

”IFK det bästa lag vi mött”

Axelsson är överlag mycket imponerad över mästarnas säsong så här långt:

– IFK är absolut det bästa lag vi mött i serien. Vi mötte MFF veckan innan, de var tunga och starka, men har ej samma fart som IFK. De känns som en maskin som bara pumpar på. Det är imponerande.

Under sina år som målvaktstränare i IFK Norrköping arbetade Robert Axelsson med Nuredin Bakiu, Ivo Vazgec, Niklas Westberg, Abbas Hassan och David Mitov Nilsson.

– De jag jobbade mest med var Niklas, David och Abbas. David har jag tränat sedan han var 13-14 år gammal. Det var spännande att se honom växa upp, och det är en stor erfarenhet för mig som målvaktstränare att se den utveckling och resa han har haft. Han har haft skador och kommit tillbaka och blivit förstamålvakt.

Niklas Westberg, som kom 2010 och var med om att spela upp klubben i Allsvenskan, var en härlig människa att arbeta med säger Axelsson. Tyvärr hämmade skador honom.

– Han var sliten i ljumskar och i ryggen och hade svårt att slå till bollen. Han var en fantastisk matchmålvakt och vi försökte hålla honom fräsch till matcherna. Jag minns den första uppvärmningen vi hade tillsammans då han inte var nära att ta en boll. Men när domaren blåste igång var han en stort anledning att vi vann många matcher 2010.

Westberg petades till förmån av Abbas Hassan till den allsvenska återkomsten 2011. Delvis berodde det nog på hans skadeproblem.

– Inför 2011 hade Niklas en stökig försäsong och svårt att träna medan Abbas körde på i varje match. Det var konkurrens och inte något lätt val. Att Niklas hade mycket skador och inte kunde träna ordentligt fällde avgörandet tror jag. Men sen kom Niklas in och gjorde en fantastisk avslutning på säsongen. Han var rutinerad och otroligt duktig på att kommunicera. Det är nästan så att man skulle ha spelat in honom och haft det på kurser, han var fantastisk att prata med backlinjen.

En annan av “Bästbergs” styrkor tycker Axelsson var att han kunde skapa rätt förutsättningar för sig själv.

– Han visste vad han kunde och inte kunde och såg till att ej hamna i tuffa lägen. Han gillade inte djupledslägen och inlägg. Det är en fantastisk förmåga att ha. Många målvakter som är 40-42 år skapar rätt förutsättningar för sig själva och kan då överleva rätt så bra. Niklas var konsekvent och gjorde inte sånt han inte behärskade. Andra målvakter kanske försöker påverka mer och ger sig in i lägen de ej har kontroll över.

Westberg fick inget nytt kontrakt och inför 2012 var det Hassan och Mitov Nilsson som var Janne Anderssons alternativ i mål. Att David skulle bli en framtida allsvensk förstamålvakt var inte självklart, enligt Axelsson.

– Det hade varit lätt för mig att säga att jag såg att han skulle bli något när han var 13-14 år. David har alltid haft en härlig inställning till sitt idrottande, min uppfattning är att han har en skön distans till fotbollen. Det tror jag inte är en nackdel då man som målvakt måste vara mentalt stark när det krävs. Han har en förmåga att koppla på när det gäller något. Han har jobbat på i motgångar och skador. När han var utlånad till Sylvia började det tufft, men han tror på det han gör och det betalade sig. Det är svårt att säga att det är en detalj som gjort att han slagit igenom.

Efter utlåningen till Sylvia 2011 kom David tillbaka för att konkurrera med Hassan året efter.

– Han kom tillbaka med helt annat självförtroende, minns Axelsson.

Säsongen 2012 började IFK Norrköping knackigt. Inför Östgötaderbyt på Parken hade Snoka två stora bortaförluster i ryggen, 6-0 mot Häcken och 5-2 mot AIK. Och strax dessförinnan hade det blivit 1-4 hemma mot Syrianska. Janne Andersson kände att något behövde göras inför mötet med Åtvidaberg. Den då 21-årige Mitov Nilsson fick starta mellan stolparna istället för Hassan som fick mycket kritik vid den här tiden.

Men att det var målvaktens fel till de många insläppta tycker Axelsson inte var hela sanningen.

– Det var många delar i spelet som inte fungerade då. David kom in och gjorde det okej mot Åtvidaberg och sen flöt det på, säger Axelsson och berättar att det fanns funderingar på att låta honom stå redan mot AIK.

– Men man kände att det kanske inte var rätt match att slänga in en ung och färsk målvakt på Råsunda.

”Vaikla har tagit enorma steg”

Sedan det där derbyt mot ÅFF har Mitov Nilsson i princip varit förstemålvakt hela tiden men benbrottet mot Falkenberg i våras gör att han är borta hela säsongen. I hans ställe har Andreas Vaikla fått förtroendet innan Michael Langer värvades. Vaikla och Mitov Nilsson har kontrakt året ut, medan Langers sträcker sig till nästa sommar.

Hur ser du på målvaktsläget i IFK?
– Det vill jag inte säga något om eftersom jag inte är insatt i det. Men det är ett tacksamt läge med så många duktiga. Hade jag bestämt hade man sajnat alla tre. Vaikla har växt och tagit enorma steg sedan jag såg honom första gången. Ambitionen måste vara att ha två så bra målvakter som möjligt. Men jag vet inte hur de tänker.

Örebro sålde sin målvakt Jacob Rinne till belgiska Gent i somras. Att svenska målvakter under kontrakt säljs till utlandet är ovanligt. Vilka egenskaper är extra viktiga för att en målvakt ska uppmärksammas av en utländsk klubb? frågar vi Axelsson. I fallet med Rinne nämner han den mentala biten.

– Jakob har en mental styrka som är imponerande. Han tycker att han är bäst, men inte på ett kaxigt sätt. Han tycker det inombords och det syns i hans spel. När det hettar till är han som bäst. Han älskar att stå i centrum, en straff på övertid gillar han.

Generellt sett har svenska målvakter haft det ganska svårt att lyckas i Europa. Örebros målvaktstränare tycker att målvakterna behöver bli bättre i det offensiva spelet för att ta ett steg till i Europa.

– Fler lag väljer att använda målvakten mer i uppbyggnaden. Det är i linje med hur fotbollen i Europa ser ut. Man litar på målvakten offensivt. Jag vill se en målvakt som lyser, vågar ta för sig och kliver fram och kan bli en profil. Det behöver vi för att få fler att vilja stå i mål. Jag hoppas någon kan lyckas utomlands. Det är framförallt i det offensiva vi har legat efter. Och att vi har varit för snälla. Man är bra i Allsvenskan men har sen fastnat ute i världen. Det är svårt att sätta fingret på det, säger Axelsson som återkommer till betydelsen av offensiven:

– Man behöver fortsätta jobba med målvakten som en anfallsspelare som en del av laget, det tror jag är viktigt. Jag kan bara prata utifrån mig själv. Vi har med målvakten i all träning och jobbar integrerat för att vi vill anfalla med elva spelare. Då är det viktigt att alla elva tränar tillsammans. Det klassiska är att målvakten själv tränar en timme utan att göra något med laget.

En anledning till Rinnes utveckling och framgång är målvaktskollegan Oscar Jansson, menar Axelsson. Konkurrenssituationen dem emellan de senaste åren har varit viktig.

– De har pushat varandra. De har konkurrerat, det har trimmat varandra varje pass och varit proffsiga. Det hade varit svårt för mig att behålla trycket om ej konkurresläget skapats av dem. Oscar visar ju nu efter ett år på bänken att han kan komma in nu och vara bra direkt.

Vissa menar att man ska ha en uttalad förstamålvakt för att skapa en tydlighet och trygghet i laget. Något Axelsson inte håller med om.

– Jag tycker absolut inte det. Och Alexander Axén vill ha två förstamålvakter, i princip. Ett öppet race på alla positioner. Jag vill ha det så att båda ska känna att de kan stå i helgen, ingen ska vara nöjd med att sitta på bänken. Det gäller att hitta ett proffsigt sätt att utvecklas. Jag blir en länk att hitta rätt nivå. Mycket blir mentalt, att trimma på och stötta när det behövs. Jag tycker att det är lite förlegat att välja en förstamålvakt.

Kan det skapa osäkerhet i backlinjen om det är en ny målvakt i var och varannan match?
– Det kan vara så, men det är samma sak om man byter mittback. Det skiljer sig inte så jättemycket från andra positioner. Men visst är det speciellt att stå i mål och det ska man hantera, tycker jag.

Är man beredd att växla lite på målvaktspositionen så blir inte heller ”vägen tillbaka” för den petade målvakten lika stor, menar Axelsson.

Vem tror du Janne Andersson kommer satsa på mellan stolparna i landslaget?
– Jag tror att Robin Olsen kommer vara med. Han är mest färdig för tillfället och gör det bra i FC Köpenhamn. Sen finns det ett antal namn till. Och jag är övertygad om att Rinne är högaktuell för en trupp, han har börjat bra i Gent. Men det är klart att jag är färgad i frågan.

KAMRATERNA

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *