På söndag spelas den sista omgången av Zweite Bundesliga. Sebastian Andersson kan vara nöjd med sin egen insats även fast Kaiserslautern åker ur.
– Han kan vara ganska stolt över vad han bidragit med i kampen för att hänga kvar, säger Jonathan Walsh som bevakar tyska andraligan på nära håll.
Sedan Sebastian Andersson lämnade IFK Norrköping förra sommaren har han fått speltid i alla seriematcher utom en. Redan i debuten mot Holstein Kiel gjorde han lagets enda mål och några omgångar senare stod han för ett hattrick mot Greuther Fürth. Bortsett från en period i vintras har det flutit på rätt bra för Andersson som har svarat för elva mål och tre framspelningar när det återstår en omgång. Marvin Ducksch i Holstein Kiel leder skytteligan på 18 mål.
Däremot har det inte gått något vidare för laget som hela tiden kämpat i botten. Efter försluten mot Arminia Bielefeld häromveckan stod det klart att Kaiserslautern degraderas till tredjedivisionen.
Britten Jonathan Walsh följer 2. Bundesliga nära, är en flitig twittrare och har även en podd om ligan.
Vad säger du om Sebastians insats under säsongen?
– Överlag tycker jag han har varit väldigt bra. Men kanske kunde han ha varit lite starkare i vissa situationer när det handlar om att bygga upp spelet och hålla i bollen.
– Han har missat en del men satt många av de chanser han har fått. Han har också tre assist, även om hans styrkor kanske inte ligger i spelet ute på plan.
Har han varit en nyckelspelare i laget?
– Definitivt. Han har hittat ett sätt att göra mål ganska regelbundet under en säsong där andra, mer etablerade spelare i ligan, har misslyckats. Andersson är en av få Lautern-spelare som kan avsluta säsongen och vara ganska stolt över vad han har bidragit med i kampen för att hänga kvar.
– Det är synd att det inte lyckades eftersom han har varit en av Kaiserslauterns mest naturliga forwards på ett par år.
Är han uppskattad av fansen?
– Ja, utan tvekan. Hans mål har varit väldigt viktiga och efter en svagare period i mitten av säsongen har han lyckats studsa tillbaka väldigt starkt och avslutat bra.
I en intervju med Fotbollskanalen nyligen sa Andersson att han är fri att lämna Kaisersalutern då hans kontrakt inte gäller om klubben spelar i tredjeligan.
Jonathan Walsh tycker det är synd att han lämnar laget.
– Tidningen Kicker har redan nämnt honom som en av flera spelare som kommer flytta vidare. Det är synd, eftersom han verkade passa in bra i Kaiserslautern. Men det är sånt som händer när en klubb åker ur. Han kommer ha trevliga minnen från Kaiserslautern är jag säker på, men han är en för bra forward för tredjeligan.
Tror du det finns andra klubbar i Zweite Bundesliga som vill värva honom?
– Det skulle jag tro. Han har bevisat att han klarar av ligan. Elva mål på en säsong i ett Kaiserslautern som slutade i botten är väldigt imponerande. Bara Suat Türker, med 12 mål i Offenbach, har gjort fler mål i ett lag som åkt ur andraligan.
Jonathan Walsh har inte hört några konkreta rykten om intresserade klubbar, men tror som sagt att chansen är god att Andersson stannar i Zweite.
– Det beror på vilka erbjudanden som kommer, men med tanke på att ett par klubbar haft svårt att göra mål den här säsongen så tror jag det är upplagt för Andersson att hitta en ny klubb i ligan.
KAMRATERNA