Snack med fienden: MFF U21 – IFK U21 0-0

IFK Norrköpings U21-lag klarade 0-0 borta mot Malmö FF i slutspelet. Vi ringde upp MFF:s assisterande tränare Olof Persson.

Två ganska unga lag som möttes, märktes det?
– Nej, det tycker jag inte. Det var en bra fotbollsmatch med bra intensitet. I första halvlek var vi bättre, i andra jämnade det ut sig lite grann. Ändå hade vi fler chanser. Men mest för att vi var bra, inte för att Norrköping var dåliga.

Vilka imponerade på dig i respektive lag?
Samuel Adrian på vårt innermittfält var väldigt duktig. Men alla var bra, jag sa det till våra killar att jag inte kunde önska något mer av dem förutom ett mål. I Norrköping var Florén klockren som mittback. Nummer 9, centrala mittfältaren (Marwan Bazi?) var också bra. Och keepern (Andreas Vaikla) var stabil .

16 oktober möts IFK och MFF på Parken. Är det någon från ert lag i dag som är med i truppen då?
– Jag skulle tro att Andreas Vindheim och vår målvakt Fredrik Andersson är med i truppen. Kanske även Teddy Bergqvist, det beror på hur det går med tillfrisknanden.

Som sagt, snart ett riktigt hett möte i Allsvenskan. Började du och Florre med trash talk redan nu?
– Nej, det var ganska lugnt. Han är en jävla fin kille, vi hade ett gott snack.

KAMRATERNA

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *