Vi kollade läget med supporterföreningen Guliganernas ordförande Glenn Holvik Gustavsson inför matchen mellan IFK och Elfsborg.
Han räknar med cirka hundra guliganer på Nya Parken på måndagskvällen. Endast en buss reser från Borås, och en del åker på egen hand. ”Det är skit med vardagsmatcher”.
På frågan vad som är Elfsborgs styrka i år säger Glenn att det är inställningen. Det finns en helt annan vilja i laget efter Klas Ingessons bortgång. Dessutom har man i princip samma lag som när man kom fyra förra året, vilket är bra.
Svagheter då? Målskyttet. Än så länge har det i alla fall blivit tre mål på två matcher.
Individuellt sett ska Nya Parkens besökare hålla ett extra öga på mittfältaren Arben Zeneli, 20, tycker Glenn. En lovande spelare som är från Borås och började spela i Elfsborg i tidiga tonåren. Även nyförvärven Simon Lundevall och Jesper Manns lyfter Guliganernas ordförande fram.
Guliganerna och Peking Fanz är kända för att ha en nära relation, till exempel laddar man ibland ihop inför matcherna. Det är en vänskap som är djupt rotad, säger Glenn och berättar vidare att supporterföreningarna träffas även efter säsongen för att hitta på grejor.
När det gäller IFK nämner Glenn betydelsen av att ha förlorat Alhaji Kamara och skadan på Nicklas Bärkroth. ”I övrigt en intressant trupp med många yngre spelare.” Han nämner Filip Dagerstål och Christoffer Nyman, samt managern Janne Andersson som ger de unga chansen.
Och hur slutar matchen? 2-1 till Elfsborg tippar Guliganeras ordförande.
KAMRATERNA